Určite ste to niekde začuli. Všade v médiách pravidelne odznievajú varovné hlasy, ktoré vravia, že mladí odchádzajú do zahraničia, pretože Slovensko im nemá čo ponúknuť.  

Aj keď bratislavská župa je pre mnohých mladých z iných kútov našej rodnej zeme plodným krajom, stále je tu množstvo nezodpovedaných otázok. Mladí chcú a potrebujú riešenia, ktoré ich tu udržia a ktoré im pomôžu žiť šťastný život neďaleko od ich rodiny!

Čo chýba mladým ľuďom v BSK?

Mladým a perspektívnym ľuďom chýba motivácia a istota. Napriek tomu, že vzdelaním patríme ako národ k špičke EÚ, k ľuďom, ktorí tvoria našu budúcnosť, sa naši „vojvodcovia“ správajú s dešpektom a doslova ako k plebsu. Ponúknuť mladej učiteľke 480,- Eur v čistom? Dať predavačovi 500,- Eur v čistom? Keď nájom za byt stojí v tomto meste presne toľko? Ako z toho má človek zaplatiť všetky výdaje, ktoré automaticky vznikajú bývaním v drahom hlavnom meste?

Riešenia situácie pre mladých sú na dosah

Mladým chýba perspektívna práca. A keď aj práca je, je určená iba zopár odvetviam, ktoré nemôže vyštudovať každý. Stačilo by zaviesť niekoľko opatrení, ktoré by mladých už od strednej školy mohli viesť k absolvovaniu perspektívnejších vysokých škôl.

V niektorých vyspelých krajinách po celom svete testujú automatické príjmy – teda výplata, ktorá budúcemu zamestnancovi beží hneď po ukončení školy. Ľudia tak majú viac času na nábeh do rozbehnutého vlaku. Tým nechcem povedať, že rovnaké opatrenie chcem urobiť aj ja. Súčasné vedenie však nerobí snáď nič pre to, aby tu mladých udržalo.

Príjemné prostredie a inovatívne firmy

Podnikateľom hádže tento skorumpovaný štát polená pod nohy. Mnohí mladí by sa možno pustili do vlastného biznisu, keby boli podmienky na štart podnikania jednoduchšie a keby sa štát postaral aspoň o základnú pomoc. Bez toho sú aktuálne podmienky žalostné a podnikať začne buď niekto s našetrenými financiami alebo niekto s pôžičkou. Ale to tiež nie je možnosť pre každého…

Rovnaké podmienky pre mladých v BSK

Chcem, aby mal každý rovnakú príležitosť zamestnať sa v odvetví, v ktorom chce. Bez toho, aby sa bál, že nebude mať peniaze ani na chlieb. Chcem, aby:

  • mladí mali motiváciu
  • BSK ponúkala rôzne kurzy zdarma pre stredoškolákov a vysokoškolákov
  • bolo viac podnikateľských výučbových predmetov
  • bolo viac ekonomických predmetov
  • mladí dostávali podporu na prvé mesiace po ukončení školy
  • mali možnosť prejsť procesom založenia firmy a základnými podnikateľskými kurzami zdarma
  • boli oslobodení od niektorých poplatkov na ľahší štart
  • garantovaný projekt Start Up bývania  – osamostatnenie od rodičov, prvé bývanie pre mladých. 

Ďalších potenciálnych riešení je veľa a ja sa postarám o to, aby sa tieto riešenia aj zaviedli do praxe.